infót akarok : csak hogy legyen valami... Több mint 8000 év után újra akítv a Chaitén vulkán (Chile) |
csak hogy legyen valami... Több mint 8000 év után újra akítv a Chaitén vulkán (Chile)
Xabi, JoeJack 2008.05.04. 19:00
A déli szélesség 42 foka környékén fekvő Chaitén vulkán május elején csaknem tízezer éves álmából ébredt fel újra. A környékről kb. 4500 lakost kellett evakuálni, akiknek nagy részét hajókkal a közel fekvő Chiloé-szigetre szállították. A havas csúcsrégióval rendelkező vulkánból május 2.-án 4-5 km magas kitörési felhő emelkedett fel, s a környéket 15 cm vastagságú hamuréteg fedte be. A hamuból a közeli argentín turistaközpont Esquel is kapott néhány cm-nyit.
A vulkán utolsó kitörését rádiókarbon módszerrel krisztus előtt 7420-ra teszik. A vulkáni felépítmény lényegében egy 3,5 km átmérőjű kaldera, melynek pereme a legmagasabb ponton 1122 m magas. A kaldera É-i részén egy 960 m magas riolitból (obszidiánból) álló lávadóm terül el, régészeti adatok alapján a lávadómból származó kavicsokat a vulkán oldalát erodáló folyóból kinyerve már több ezer éve hasznosítja a környék lakossága.
A vulkánkitörés meteorológiai szempontból is egy igen érdekes jelenséget produkált, mely a következő képen látható:

Szóval ez nem más, mint egy pyrocumulonimbus, gyönyörű incus-sal (üllő) a tetején. A nagy hőhatás eredményeként erőteljes feláramlás indul meg, mely vízgőzzel párosulva felhőt hoz létre. Ez lehet Cu hum., med., vagy cong. is (Pyrocumulus), vagy mint ebben az igen szerencsés esetben egészen Cb-vé fejlődik (Pyrocumulonimbus). Nagy tüzek esetében szokott leggyakrabban kialakulni, ilyenkor a felhőből származó csapadék nagy segítséget jelenthet a tűzvész megfékezésében. Az érem másik oldala, hogy a Cb már zivatartevéknységet is produkálhat ugyebár, így a villámlások akár újabb tüzeket is okozhatnak.
|