JoeJack hathatós közreműködése segítségével januárban részt vettem egy Ausztráliáról, Új-Zélandról szóló fotópályázaton, amelyen a beküldött képeimből 3, Új-Zéland és Ausztrália után most Budapesten is kiállításra kerül másik 57 felvétel társaságában. A kiállítás megnyitója augusztus 4.-én, 16 órától kerül megrendezésre az I. ker. Corvin tér 8. alatt található Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus épületében. A kiállítást megnyitja: Borbáth Erika, az MMIKL főigazgatója, Alex Brooking Ausztrália budapesti nagykövete és Csaba Gábor, a Magyar Köztársaság ausztráliai nagykövete. A kiállítás 2010. augusztus 15-ig látogatható. Külön érdekesség, hogy egy Román is feltűnik az egyik képen... :)
Grossglockner (3798 m) és Triglav (2864 m) túra, 2010 augusztus 14-19.
Xabi
2010.06.23. 12:16
A 2010 nyarán Ausztria és Szlovénia legmagasabb csúcsának meghódítását kíséreljük meg. A túra első helyszíne a Magas-Tauern lesz, ahol a jég felszínformáló tevékenységének megtekintése mellett technikás, helyenként gleccserrel borított térszínen haladunk felfelé, míg a Triglav egy valódi mediterrán jegyeket is magán viselő magashegységi karszt, az arra jellemző geomorfológiai formakinccsel (szakadéktöbrök, víznyelők, karsztforrások, felszakadt barlangok, karros térszínek).
/Már másodjára kell hogy megírjam, az első kurva jól sikerült, de sajnos elszállt, úgy hogy eléggé ideges lettem... VAZZZ/
Na a fenti gondolatfűzér után talán leírom, hogy mi is a helyzet valójában. Arról van szó, hogy már lassan 1 hónapja közel 200 éves szunnyadás után felébredt a Eyjafjallajökull vulkán. A kezdeti kitörések a jégmező peremén következtek be, s hetekig a katasztrófatúristák nagy örömére Hawaii-típusú lávaszökőkút kitörések jellemezték a működést. Azonban tegnapelőtt nyílt egy újabb hasadék, ezúttal már a gleccser alatt. Na ennek egyrészt az lett a következménye, hogy párszáz ember evakuálni kellett a területről, mer számítani lehetett rá hogy gyön a jökulhlaup. Ugye ez az, amikor a kitörés hője miatt a gleccserjég nagy területen megolvad, s a víz hirtelen zúdul alá. Most nem volt túl böszme az ár, mindösszesen 55000 m3/s-es vízhozama volt. Csak nagyságrendi összehasonlításképpen: a Duna Bp.-i középvízhozama kb. 2000 m3/sec.
Ezt követően a britek és skandinávok nagy nagy örömére változás állt be a működésben, ugyanis a magmába kerülő víz mennyisége lecsökkent, így a freatikus kitörések freatomagmásba váltottak, ami annyit jelent, hogy sokkal hevesebb a működés, nagy a fragmentáció, így egy csomó hamu kerül a légkörbe. A keletkező hamut a Ny-i szelek a kontinens felé fújták, így az érintett országok repülőtereit szépen le kellett zárni, mert a hamu nem tesz jót a repülők hajtóműveinek. Egy kis szerencsével akár hazánkig is elhúzódhat a hamufelhő, ha a kitörés tovább erősödik, s tovább folytatódik.
Na, hát hogy a címben feltett kérdésre is válaszoljak: a láva már nem folyik, helyette laharhoz hasonló, de annál jóval hígabb iszapos árakkal lehet számolni most Izlandon. Meg hát megy a biznisz...
Legfrissebb magyar nyelvű infók a vulkánkitöréssel kapcsolatban: http://tuzhanyo.blogspot.com/